Amatorów wędkowania jest w naszym kraju naprawdę bardzo dużo. Trzeba przyznać, że to forma spędzenia wolnego czasu, a zarazem hobby przede wszystkim dla mężczyzn. Stosunkowo rzadko można spotkać łowiące panie, aczkolwiek czasami towarzyszą panom w tej formie wypoczynku. Należy też zaznaczyć, że nie tylko emeryci są pasjonatami wędkowania, ale nad wodą często widać różne pokolenia, począwszy od kilkuletnich chłopaków aż po całkiem sędziwych panów.
Wędkarstwo w różnych obliczach
Wbrew pozorom nie ma jednego rodzaju wędkarstwa. Istnieją metody wymagające aktywnego szukania ryby (spinning, metoda muchowa), ale i takie bardzo statyczne, kiedy wędkarz w jednym miejscu może przebywać nawet kilka godzin (metoda spławikowo-gruntowa). Każda metoda wędkowania ma swoich zwolenników, odpowiedni sprzęt oraz zanęty i przynęty.
Tradycyjne wędkarstwo gruntowe okazuje się idealnie dla osób, które lubią sobie posiedzieć w spokoju nad wodą. Cały zestaw wędkarski jest ustawiony na sztywno i po zarzuceniu leży na dnie. Stosuje się do tego duże ciężarki z ołowiu albo koszyczki zanętowe. Pozostaje jedynie czekać, aż jakaś ryba zechce spróbować przynęty.
Jeszcze w czasach PRL-u wędkarstwo gruntowe najczęściej kojarzyło się ze starszymi wędkarzami wyposażonymi w najgrubsze i najmocniejsze kije bambusowe, solidną żyłkę, kołowrotek z ruchomą szpulą (katuszka) oraz zanętnikiem wypełnionym płatkami owsianymi. Obecnie ta metoda ma całkiem sporo zwolenników, głównie ze względu na dużą efektywność w połowie ryb średnich i dużych oraz z powodów czysto ekonomicznych, ponieważ wędkarstwo gruntowe pozwala na mniejsze zużycie zanęty niż ma to miejsce w wędkarstwie spławikowym.
Picker lub feeder, czyli dostępne wędziska
Do wędkarstwa gruntowego używa dwóch rodzajów wędziska, czyli picker lub feeder, oba w wersji nasadowej lub teleskopowej i z wymiennymi szczytówkami, które drganiem sygnalizują branie. Ten pierwszy ma z reguły 2,3-3 metry, a maksymalny ciężar wyrzutu wynosi 30-40 gramów. Idealnie się nadaje na łowienie z łodzi oraz w niekorzystnych warunkach terenu np. kiedy wokół dużo drzew, o które można zahaczyć żyłkę. W każdym razie, pickera głównie się używa na wodach stojących i wtedy wędka zostaje ustawiona na na podporach, w miarę równolegle do linii brzegowej. Ta dość krótka wędka ma też niezwykle delikatną szczytówkę, która umożliwia niezwykle łatwe wyczucie brania.
Z kolei feedery mogą osiągać nawet 4 metry, a ciężar wyrzutu wynosi 60-250 gramów. Świetnie się sprawdzają na rzekach. Ten rodzaj wędki ustawia się przede wszystkim w pionie, a w wodzie powinien być maksymalnie mały odcinek żyłki.
Można jeszcze nadmienić, iż oprócz drgającej szczytówki, istnieje możliwość zastosowania sygnalizatorów elektronicznych, które dają znać o braniu światłem lub dźwiękiem. Tego typu rozwiązania świetnie się sprawdzają szczególnie wieczorem i w nocy.
Dodatkowo wędkarstwo można łączyć z takimi aktywnościami jak np. sztuka przetrwania, lub camping, więc bardzo interesująca aktywność