Bieganie to bardzo powszechna aktywność, która może być uprawiana zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Jest też często wybierana przez osoby, które pragnął zrzucić zbędne kilogramy. W końcu to niezwodne cardio dla każdego. Bieganie zdaje się niezbyt wymagającym sportem i niezwykle prostym. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, by zapewnić sobie bezpieczne i efektowne treningi. O czym dokładnie mowa?

Bieganie: kluczowe zasady:

– Trening biegowy musi być poprzedzony rozgrzewką. Przygotowuje ona układ krążenia i mięśnie na czekający je wysiłek. Przede wszystkim obniża ryzyko kontuzji oraz pozwala wyciągnąć maksimum korzyści z treningu. Rozgrzewka nie musi być długa, wystarczy już 10-15 min odpowiednich ćwiczeń, by być przygotowanym na trening docelowy.

– Wybór obuwia ma znaczenie! Warto postawić na profesjonalne buty przeznaczone właśnie do biegania. Powinny być precyzyjnie dopasowane rozmiarem i posiadać wysoki poziom amortyzacji. Profesjonalne buty biegowe, ochronią nasze nogi, czyli stawy, kości, a także mięśnie, ścięgna i więzadła.

– Strój sportowy! Zdaje się banalną kwestią, ale znacząco wpływa na samopoczucie i komfort, a to przekłada się na jakość treningu i jego efektywność. Należy stawiać na lekki, niekrepujący ruchów strój z materiału przepuszczającego powietrze i odpornego na wilgoć.

– Treningi należy zaplanować racjonalnie i dać sobie czas na regeneracje. Wystarczy biegać 3-4 razy w tygodniu, pozostałe dni powinny posłużyć regeneracji. Dystans i tempo należy dopasować indywidualnie na miarę własnych możliwości. Wraz z postępami warto podnosić poprzeczkę.

– Trening biegowy powinien być zakończony rozciąganiem. Celem tej części treningu jest przyspieszenie regeneracji organizmu po wysiłku. Ćwiczenia rozciągające zmniejszają napięcie mięśniowe i pozwalają im wrócić do swojej standardowej postaci.

Bieganie, a odchudzanie!

Bieganie uchodzi za jeden z najbardziej skutecznych treningów aerobowych. Szacuje, się pół godzinny jogging w umiarkowanym tempie pozwala spalić już około 400 kalorii. Do tego należy pamiętać, że jeszcze kilka godzin po treningu metabolizm działa na zwiększonych obrotach. Z pewnością zatem bieganie może, by doskonałym sprzymierzeńcem w procesie odchudzania. Jednak do realizowania treningów biegowych potrzeba sporo energii, co oznacza, że niebagatelnie ważna jest też dieta. W tym przypadku nie powinna ona opierać się na znacznym obniżaniu spożywanych kalorii, ale przede wszystkim na zdrowych nawykach żywieniowych. Najlepiej unikać tłustych mięs, fast-foodów, żywności przetworzonej, czy też słodyczy. Jadłospis powinien natomiast uwzględniać dużo kasz, warzyw strączkowych, pełnoziarnistego pieczywa i makaronów. Ponadto należy wybierać chude mięso i nabiał, a oprócz tego dostarczaj organizmowi zdrowych tłuszczy pod postacią między innymi ryb morskich, orzechów, czy też olejów nierafinowanych np. lnianego. Posiłki powinno się spożywać w regularnych odstępach czasu, by metabolizm mógł sprawnie pracować. Zawsze około 2 godzin przed treningiem biegowym, warto spożyć posiłek bogaty w węglowodany. Istotne jest też nawadnianie organizmu, zaleca się wypijać około 2,5 litra wody dziennie. Regularne bieganie w połączeniu z racjonalną dietą, z pewnością zaowocuje szybka utrata kilogramów, a do tego szeregiem innych pozytywnych skutków!

Bieganie: jeszcze więcej zalet!

– Poprawa kondycji i możliwości ruchowych.
– Redukcja tkanki tłuszczowej.
– Wzmocnienie i wyrzeźbienie dolnych partii mięśni: łydek, ud, pośladków.
– Wzmocnienie mięśni brzucha.
– Redukcja cellulitu.
– Dotlenienie organizmu i skory: zyskuje ona zdrowszy, bardziej witalny wygląd.
– Lepszy sen.
– Redukcja stresu i lepsze samopoczucie psychiczne.
– Duża dawka samo satysfakcji: buduje pewność siebie i wiarę w swoje możliwości.