Ziemia skrywa w sobie ślady bytowania człowieka. Pod jej warstwą znajdziemy praktycznie wszystko. Od zwykłych śmieci po prawdziwe historyczne perełki. Mogą mieć postać zabytkowych monet bądź przedmiotów wykonanych ze stali szlachetnej. Poszukiwania ziemskich depozytów dla jednych stają się dodatkowym hobby a dla innych sposobem na życie i jego sensem. W obydwu przypadkach poszukiwania dostarczają mnóstwo przyjemności i dobrych emocji. Pasjonaci łączą się w stowarzyszenia, które formalizują formę poszukiwań i pozwalają na ich prowadzenie zgodnie z literą prawa.

Podstawowym warsztatem pracy poszukiwacza jest detektor metalu. Dzięki jego właściwościom udaje się namierzyć przedmioty ukryte w ziemi. Dzięki rozbudowanym funkcjom tych urządzeń, możemy z dużym prawdopodobieństwem określić stop  metalu który zalega pod ziemią.  Dzięki temu możemy podjąć decyzję czy chcemy podjąć się próby wydobycia znaleziska.

Funkcja dyskryminacji, pozwala wykluczyć pewne rodzaje metalu co znacznie ułatwia poszukiwanie. Kopanie w ziemi wszystkich sygnałów z detektora byłoby mało efektywne i nużące. Dzięki nowoczesnej technice sami możemy zdecydować czego szukamy i co nas najbardziej interesuje. Większość wykrywaczy metali posiada dwie formy powiadomienia o znalezisku. Jednym jest sygnał dźwiękowy emitowany przez słuchawki lub głośnik zewnętrzny, drugim ekran graficzny, na którym  ikony lub wartości liczbowe pomagają zidentyfikować znalezisko.

Rynek detektorów znacznie ewoluował w ostatnich latach. Ich wybór jest ogromny. Możemy nabyć wykrywacz za kilkaset złotych jak również za cenę podawaną w tysiącach. Przed zakupem, chcąc uniknąć rozczarowań należy zapoznać się ze specyfikacją urządzenia. Parametry między urządzeniami mogą się znacznie różnić. To, co powinno zwrócić naszą uwagę to okres gwarancji, zasięgi jakie urządzenie posiada, odporność na wodę oraz stabilność pracy w terenie. W internecie znajdziemy ogromną ilość materiałów na ten temat.

Od zwykłych opisów po filmiki, na których pasjonaci pokazują jak pracować z wykrywaczem i porównują je z innymi dostępnymi na rynku. Detektor metali poza frajdą poszukiwań jaką daje jest także doskonałym sposobem na zdrowe spędzanie czasu wolnego. Kwestią kilku wypraw jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów i poprawienia swojej kondycji. Poszukiwanie skarbów to hobby, nie przynosi ono dochodów ale w zamian daje ogromne emocje i zastrzyk adrenaliny.

Warto pamiętać, że wszystko, co znajduje się w ziemi jest własnością skarbu państwa. Tak więc osoby liczące na szybki dochód mogą się szybko rozczarować.